
УНИВЕРСИТЕТ „ПРОФ. Д-Р АСЕН ЗЛАТАРОВ” – БУРГАС ПРЕДСТАВИ ПРОЕКТ „ТРАНСГРАНИЧНИТЕ РЕГИОНИ СЪТРУДНИЧАТ ЗА СИН РАСТЕЖ” (BLUE GROWTH COLLABs) НА ФОРУМ, ПОСВЕТЕН НА МЕЖДУНАРОДНИЯ ДЕН НА ЧЕРНО МОРЕ
На 30 октомври 2020 г. Министерство на околната среда и водите на Република България организира международно събитие „Заедно за по-синьо Черно море”, посветено на 31 октомври – Международен ден на Черно море. Събитието беше открито от г-жа Атанаска Николова – заместник – министър на околната среда и водите. Приветствия към участниците отправиха г-н Димитър Николов – кмет на община Бургас и г-н Халил Ибрахим Сюр – изпълнителен директор на Постоянния секретариат на Комисията за опазване на Черно море от замърсяване.
Сред основните панелисти на форума бяха г-жа Ивелина Василева – председател на Постоянната комисия по околна среда към Народното събрание на Република България, комисарите на Русия, Грузия и Украйна в Комисията за опазване на Черно море от замърсяване, проф. д-р арх. Веселина Троева – изпълнителен директор на Националния център за териториално развитие. Сред участниците бяха: проф. д-р Магдалена Миткова – ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, представители на Световна банка, Басейнова дирекция Черноморски район, Регионална инспекция по околна среда и води – Бургас, черноморските общини.
Основен акцент на събитието бепоставен върху добрите практики в политиките по опазване на морската околна среда. Доц. д-р Светлана Желева – заместник – ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” представи проект „Трансграничните региони сътрудничат за СИН РАСТЕЖ” (BLUE GROWTH COLLABs), финансиран по Програма Interreg - ИПП за трансгранично сътрудничество България – Турция 2014-2020г. Представени бяха основните цели на проекта, свързани със създаване на изследователски центрове за СИН РАСТЕЖ в Бургас и Одрин като съвместна инициатива за сътрудничество на научно – изследователските институции в трансграничния регион в областта на устойчивото управление на водните екосистеми. Доц. Желева подчерта, че проектът с водещ партньор Университет „Проф. д-р Асен Златаров” е приносът на Бургас в реализацията актуалните инициативи на Европейската комисия и черноморските държави за Общ дневен ред за Черно море и Инициативата за СИН РАСТЕЖ за научни изследвания и иновации в Черно море.
На 31-ви октомври 1996 г. е подписан Стратегическият план за действие за възстановяване и опазване на Черно море. Планът е във връзка с Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване (т. нар. Букурещка конвенция) подписана през 1992 г. от шестте черноморски държави - България, Грузия, Русия, Румъния, Турция и Украйна. Отбелязването му има за цел да обърне общественото внимание към проблемите на морето и начините за неговото опазване.
{gallery}novini/blue_growth_collabs{/gallery}